הנדסאי סביבה

לימודי הנדסאי איכות הסביבה

לימודי הנדסאי איכות הסביבה מכשירים את בוגריהם לקחת חלק במציאת פתרונות הנדסיים מורכבים למפגעים סביבתיים שונים הפוגמים באיכות חיינו.

מחקרים רבים מאוששים את הסברה כי התעלמות גורפת מן הנזקים האדירים שנגרמים כתוצאה מן האדם, עלולים לחזור אלינו כבומברנג. על כן, למען עתידנו ועתיד ילדנו, לימודי הנדסאי סביבה מכשירים את חוד החנית במערכה חשובה זו.

מידע כללי - לימודי הנדסאי סביבה

תחום האקולוגיה תמיד היה נר לרגליכם? יש לכם זיקה למקצועות טכנולוגיים, אך איפשהו אתם מחפשים את התפר שבין זיקה זו לבין הערכתכם הרבה לאמא אדמה? ייתכן מאוד שלימודי הנדסאי איכות הסביבה יתאימו במיוחד עבורכם.

תכנית הלימודים מכשירה את בוגריה להשתלבות בשורה של תפקידי מפתח במפעלים, תעשיות ומעבדות מחקר טכנולוגיות המבקשים להשפיע ולהיטיב עם הסביבה.

הנדסאי איכות הסביבה לוקחים חלק בכל שלבי ייצור ובקרת מערכות טכנולוגיות אקולוגיות החל מתכנון, דרך תחזוקה ותפעול ועד לבקרה שוטפת. 

מבנה תכנית הלימודים

תכנית הלימודים אורכת שנתיים במסגרת מתכונת לימודי בוקר.

למעוניינים בלימודי הנדסאי סביבה מבלי להתגמש על מקום העבודה הקיים, הרי שניתן לבחור במתכונת לימודי ערב האורכים 3 שנים.

לימודי הנדסאי איכות הסביבה משלבים בין תכנים תאורטיים לבין לימודים מעשיים, ובמהלך התכנית נחשפים המשתתפים להיבטי רבים שונים של מפגעים המרעים את איכות חיינו החל ממפגעי רעש ועד לאיכות אוויר ירודה.

ברור ונהיר לכול, כי השעון מתקתק ושהזמן אוזל. על-כן, הנדסאי איכות הסביבה לומדים כיצד לרתום את הידע המקצועי לצורך פיתוח ותפעול מערכות אקולוגיות לרבות מתקני התפלה ומתקנים הידרו-אלקטרוניים הרותמים את כוחם של המים לצורך יצירת חשמל.

נושאי לימוד

בין הנושאים הנלמדים במסגרת לימודי הנדסאי סביבה ניתן למנות: מתמטיקה גבוהה, פיזיקה, כימיה, יסודות החשמל והאלקטרוניקה, מכניקה, יישומי מחשב, מערכות התפלה, גיאוגרפיה סביבתית, מפגעי רעש, שמירה על מזון, היבטים משפטיים בנושאי אקולוגיה, מדידת איכות אוויר ירודה, מיקרוביולוגיה, מערכות חשמל, טיפול ברעלים ועוד.

לצורך הטמעת כלל החומר הנלמד באופן יעיל, על הסטודנטים להגיש עם סיום תכנית הלימודים, פרויקט גמר מקיף.

משך הלימודים

תואר הנדסאי סביבה אורך כשנתיים במסגרת מתכונת לימודי בוקר.

למעוניינים במתכונת לימודי ערב לצורך שילוב תכנית הלימודים עם מקום עבודה קיים או חיי משפחה, תכנית הלימודים אורכת 3 שנים.

תנאי קבלה - הנדסאי סביבה

כדי להתקבל ללימודי הנדסאי איכות הסביבה, על המועמדים לעמוד בתנאי הסף הנדרשים בעבור כל מסלולי ההנדסאות:

  • תעודת בגרות – הצגת תעודת בגרות מלאה, או לחילופין תעודת בגרות חלקית. בתעודת הבגרות החלקית נדרשים המקצועות: מתמטיקה ואנגלית ברמת 3 יח"ל בציון עובר 55 ומעלה, ו-2 יח"ל בלשון עברית או ספרות בציון 55 ומעלה. 
  • מכינה טכנולוגית – על מועמדים שאינם עומדים בתנאי הסף, לעבור מכינה הנדסאית בכפוף להצגת תעודת 12 שנות לימוד.
  • בני 35 ומעלה – בני שלושים פלוס יכולים להתקבל ללימודי הנדסאי איכות הסביבה בכפוף להצגת תעודת 12 שנות לימוד וללא דרישה במעבר מכינה הנדסאית.

תעודות ודיפלומה

בוגרים אשר יעמדו בכל דרישות המוסד הלימודי, יגישו את פרויקט הגמר ויצלחו את הבחינות מטעם משרד הכלכלה, יקבלו דיפלומת הנדסאי סביבה.

אפשרויות תעסוקה

בפני הנדסאים בתחום איכות הסביבה האפשרות להשתלב במגוון רחב של תפקידי מפתח לרבות משרדים ממשלתיים וציבוריים, מוסדות רפואה ומפעלים ותעשיות הנדרשים לעמידה בתקנים המחמירים ביותר.

כמו כן, הנדסאים רבים משתלבים במעבדות מחקר טכנולוגיות ועמלים על פיתוחים חדשים למען שימור הסביבה.

כתבות בנושא הנדסאים