הנדסאי חשמל

לימודי הנדסאי חשמל

לימודי הנדסאי חשמל מכשירים את בוגריהם לקחת בתעשייה שלמעשה משרתת את כולנו ביום יום.

לא צריך להכביר במילים כדי להוכיח שבאמת החשמל נמצא איתנו בכל רגע ורגע. הוא מלווה אותנו עם הבטרייה שבאמצעותה אנחנו קוראים את המידע שלהלן מתוך הטלפון הנייד או המחשב, הוא זה שמספק לנו אור בביתנו או המשרד והוא זה שמבטיח למעשה סדר כללי עם תשתיות ממוחשבות החל מתשתית הביוב ועד לתשתיות הטלפוניה והאינטרנט.

כבוגרי תואר הנדסאי חשמל, אתם למעשה רוכשים לעצמכם כרטיס כניסה לאחד מן המקצועות המשפיעים בתקופתנו.

לימודי הנדסאי חשמל - בגלל הסמכויות

הנדסאי חשמל נהנים מסמכויות נרחבות ברמת הרישוי הניתנת להם, ועל-כן יכולים לקחת חלק במגוון רחב של תפקידי תכנון ופיקוח כמו גם בביצוע.

לאור סמכויותיהם הניכרות של הנדסאי החשמל, ולאור העובדה כי המשק לא מפסיק לחפש אחר ידיים עובדות מקצועיות, הרי שאפשרויות התעסוקה לרישיון זה הן רבות. הנדסאי חשמל מספקים פתרונות הנדסיים עבור מערכות חשמליות מתקדמות ויכולים להשתלב בהצלחה בתעשיות ומפעלים, חברות בנייה ותשתיות ואף גופים ציבוריים ומוניציפליים.

תואר הנדסאי חשמל - מידע כללי אודות תכנית הלימודים

תכנית הלימודים אורכת כשנתיים, וזאת בהתאם למתכונת לימודי הנדסאי בכללותם.

מסלול הלימודים משלב בין לימודים תיאורטיים למעשיים, והוא כולל התנסות מעשית במעבדות חשמל מתקדמות, עבודות הגשה סמסטריאליות בנושאים תיאורטיים ומעבר בחינות רשמיות מטעם המה"ט.

בין היתר, כולל הסילבוס התייחסות הענפה למקצועות המתמטיקה, הפיזיקה והמחשבים, כמו גם ליסודות החשמל, בקרים מתוכנתים ומערכות חשמליות ואלקטרוניות.

תכנית הלימודים מאפשרת גמישות ונוחיות לסטודנטים כשהיא מוצעת במתכונת לימודי בוקר וערב, תוך התייחסות לסטודנטים רבים המגיעים מתוך מקום עבודה קיים ובעלי משפחות.

נושאי לימוד

בין הנושאים הנלמדים במסגרת לימודי הנדסאות חשמל ניתן למנות:

מתמטיקה, פיזיקה, מחשבים, יסודות החשמל, אלקטרוניקה תקבילית, לוחות חשמל, בקרים מתוכנתים, תכנון ושרטוט, מערכות ממוחשבות, מתקני חשמל, אלקטרוניקה ספרתית, פיקוד ועוד.

כלל הנושאים נלמדים הן במסגרת תיאורטית והן במסגרת מעשית. חשוב לציין כי הבחינות מטעם המה"ט כוללות הן מבדקים מעשיים והן תיאורטיים, וכך תכנית הלימוד מהווה כמתכונת הכנה לקראת בחינת הרישוי.

משך הלימודים

תכנית הלימודים אמנם אורכת כשנתיים בהתאם למתכונת הנדסאות בכללותה, אך בפני הסטודנטים האפשרות לבחור בין מתכונת בוקר לערב.

בעוד שמתכונת הבוקר אכן עומדת בסטנדרט של שנתיים, הרי שמתכונת ערב מתפרשת לרוב על גבי 3 שנים

תנאי קבלה ללימודי הנדסאי חשמל

כיום ניתן למצוא מגוון רחב של מכללות טכנולוגיות ללימודי הנדסאות.

תנאי הקבלה הינם זהים בין כל המסלולים, וזאת בכפוף להנחיות המה"ט.

על המעוניינים להירשם ללימודי הנדסאי חשמל ואלקטרוניקה לעמוד בסעיפי הקבלה הבאים:

  • תעודת בגרות – על הנרשמים להציג תעודת בגרות מלאה או תעודת בגרות חלקית עם ציון עובר במקצועות מתמטיקה ואנגלית ברמת 3 יחידות לימוד ולשון עברית / ספרות ברמת 2 יחידות לימוד.
  • מכינה טכנולוגית – מועמדים אשר אינם עומדים בתנאי הקבלה ללימודי הנדסאי, רשאים להירשם למכינה קדם הנדסאית. לשם כך, על המועמדים להציג תעודת 12 שנות לימוד בלבד.
  • בני 35 ומעלה – הגעתם לגיל 35 ומעלה? באפשרותכם להירשם ללימודי הנדסאי ללא צורך במעבר מכינה טכנולוגית ובהצגת תעודת 12 שנות לימוד בלבד. עם זאת, יצוין כי מעבר מכינה טכנולוגית יאפשר לכם להסיר את החלודה ולהגיע רעננים יותר לקראת תכנית הלימודים.

תעודות ודיפלומה

העומדים בכל דרישות המוסד הלימודי, ואשר צולחים את הבחינות הרשמיות מטעם המה"ט, יקבלו תעודת דיפלומה מקצועית להנדסאי חשמל.

למסיימים את תוכנית הלימודים בהצלחה ולעומדים בדרישות תוכנית הנדסאי חשמל יהיו זכאים לרישיון חתימה תכנון וביצוע של מתקן חשמלי בגודל של 600/30 אמפר.

סמכות

חתימה על תכנון, ביצוע ותחזוקה של מערכות חשמליות עם מתח של 3*630 אמפר. 

אפשרויות תעסוקה

הביקוש במקצועות החשמל נהנה מיציבות גבוהה, ובאפשרותם של בוגרי תואר הנדסאות חשמל להשתלב במגוון תפקידי מפתח ביצועיים ומנהליים בתעשייה, במפעלים, חברות בנייה ותשתיות ובגופים ציבוריים ועירוניים.

מגזין הנדסאים