הסמכות בתחום האינסטלציה

הסמכות בתחום האינסטלציה

סוגי הסמכות לאינסטלציה

ישנם מקצועות וותיקים שעם הזמן הצורך בהם הולך ופוחת, ומנגד ישנם מקצועות שמבחן הזמן פשוט לא משפיע עליהם והסיבה לכך נובעת מצורך: לכולנו יש את הצורך באיש מקצוע שיטפל בבעיות וסוגיות טכניות שאיננו יודעים לתת עליהן את הדעת בעצמנו.

לכן, אין זה מפתיע שענף לימודי האינסטלציה, נהנה מביקוש יציב, וכן שבוגרי הקורסים ומסלולי הלימוד נהנים אף הם מביקוש עקבי, שכר נאה וכן אפשרות לצאת לדרך עצמאית.

במאמר הבא נסקור בהרחבה את נושא סוגי ההסמכות שקיימות באינסטלציה: האחת עבודה כאינסטלטור (= שרברב), והשנייה קבלן אינסטלציה.

ההבדל בין ההסמכות

יהיה קל יותר פשוט להבחין בין סוגי העבודות שבהם כל אחד מן התחומים עוסק.

אינסטלטורים, מטרתם היא לספק עבודות תיקון נקודתיות לצנרת. צנרת יכולה לכלול נזילה בכיור, נזילה בשירותים, טיפול בצנרת שבאמבטיה, דוד מים תקול ונזילות ממנו ועוד.

מנגד, קבלן אינסטלציה יידרש לפרויקטים הנדסיים מורכבים הכוללים החלפת תשתיות כוללות במבנה, הנחת תשתיות חדשות, ביצוע עבודות התקנה באתרי בנייה ועוד.

למעשה הצנרת היא זו שמנגישה לנו את המים בשלב הסופי, והתשתית היא זו שמחברת את הדירה שלנו וכן את המבנה כולו אל התשתית הציבורית.

קורס אינסטלציה

קורס אינסטלציה אורך 5 חודשים, והקבלה אליו מותנית במעבר ראיון קבלה אישי.

תכנית הלימודים כוללת מגוון רחב של נושאים העוסקים בטיפולי צנרת נקודתיים וכן לימודים תיאורטיים חשובים. בין הנושאים ניתן למנות: ליקויי צנרת ואיתור תקלות, איתור נזילות מים במבנה, טיפול במתקני סניטריה, בטיחות בעבודה לצד חשמל, כלי עבודה ופרקטיקה, טיפול בתברואה, סוגי ברזים וכן קריאת תכניות תוואי צנרת.

עם תום הקורס, ולאחר הבחינות הנדרשות, מקבלים המשתתפים תעודת גמר מטעם משרד הכלכלה.

קבלן אינסטלציה

מנגד, קבלנות אינסטלציה עוסקת במנעד רחב יותר של פעולות ואופיין הוא מורכב וסובב סביב היבטים הנדסיים.

כדי להיות קבלני אינסטלציה, יש לעבור קורס מקצועי ותנאי הקבלה אליו כפופים ב: רקע קודם באינסטלציה, וותק מקצועי של לכל הפחות שנה וכן עיסוק רקע מקצועי בנושאי אדריכלות, הנדסה, הדנסאות וקבלנות.

בין הנושאים הנלמדים לאורך הקורס ניתן למנות: הידראוליקה, משאבות, טיפול בתשתיות מים וביוב, בטיחות בעבודה, תכניות הנדסיות, תחיקות בנושאי תכנון ובנייה, לימודים בתחום החשמלאות, שפכי ביוב, התקנת שוחות ביוב, טיפול במז"ח, חיטוי מאגרי מים ועוד.

משך הקורס הוא קצר יותר מאשר זה של אינסטלטורים, והוא מתפרש על כ-3 חודשי לימוד.

עם תום הלימודים, מקבלים המשתתפים תעודת מקצוע. כמו כן, קבלני אינסטלציה נדרשים להירשם בפנקס רשם הקבלנים הרשמי.

במה לבחור?

הבחירה בין קבלנות אינסטלציה לבין אינסטלציה צריכה לנבוע מן המטרות המקצועיות שלכם.

אם אינכם בטוחים באיזה תחום להתמקצע, או מעוניינים במסלול קבלנות אך לא בטוחים מה הם הצעדים הנדרשים מכם, ניתן לפנות אלינו לקבלת ייעוץ לימודים מקצועי.

נשמח לענות על כל שאלה.

ספרים

מתעניינים בלימודים? השאירו לנו פניה!